RCT-1800-500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCT-1800-500
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSE MAGNA 500A:333MV
Stock
51
In Stock :
51
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Series :
RCT
Accuracy :
±0.5%
Output :
Ratiometric, Voltage
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Supply :
12V~30V
Operating Temperature :
-20°C~105°C
Current - Sensing :
500A
Number of Channels :
1
For Measuring :
AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Module
Datasheets
RCT-1800-500
Aim Dynamics RCT-1800-500
RCT Series 1-Channel -20°C~105°C 12V~30V 500A Accuracy-±0.5%
RCT-1800-500 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are packaged in Module packages.
RCT-1800-500 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~105°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Supply Voltage: 12V~30V
Sensing Current: 500A