RCS1608J1R6CS
Mfr.Part #
RCS1608J1R6CS
Description
RES 1.6 OHM 5% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Resistance :
1.6Ohms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCS1608J1R6CS
RCS Series, Thick Film, 1.6Ohms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C