RCS1608F14R7CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS1608F14R7CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 14.7 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
26 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
14.7Ohms
Series :
RCS
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Datasheets
RCS1608F14R7CS
RCS Series, Thick Film, 14.7Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C