RCS120662R0JNEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS120662R0JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RCS1206 200 62R 5% ET1 E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RCS e3
Resistance :
62Ohms
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCS120662R0JNEA
Vishay / Dale RCS120662R0JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 62Ohms, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C