RCS1005F88R7CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS1005F88R7CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 88.7 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
RCS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thick Film
Resistance :
88.7Ohms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RCS1005F88R7CS
RCS Series, Thick Film, 88.7Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C