RCS1005F86R6CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS1005F86R6CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 86.6 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Series :
RCS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Resistance :
86.6Ohms
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCS1005F86R6CS
RCS Series, Thick Film, 86.6Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C