RCS080582K0JNEA
Mfr.Part #
RCS080582K0JNEA
Description
RES SMD 82K OHM 5% 1/2W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
400mW
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
82kOhms
Width :
1.2446mm
Tolerance :
±5%
Length :
2.0066mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RCS080582K0JNEA
Vishay / Dale RCS080582K0JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 82kOhms, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C