RCS08057K50JNEA
Mfr.Part #
RCS08057K50JNEA
Description
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/2W 0805
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
508μm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
7.5kOhms
Max Power Dissipation :
400mW
Length :
2.0066mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
1.2446mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RCS08057K50JNEA
Vishay / Dale RCS08057K50JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 7.5kOhms, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C