RCS0805560KJNEA
Mfr.Part #
RCS0805560KJNEA
Description
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
560kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.2446mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Max Power Dissipation :
400mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2.0066mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RCS0805560KJNEA
Vishay / Dale RCS0805560KJNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 560kOhms, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C