RCS08054K30JNEA
Mfr.Part #
RCS08054K30JNEA
Description
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/2W 0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Max Power Dissipation :
400mW
Length :
2.0066mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Width :
1.2446mm
508μm
Published :
Resistance :
4.3kOhms
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCS08054K30JNEA
Vishay / Dale RCS08054K30JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 4.3kOhms, 0.4W 2/5W, ±5%, -55°C~155°C