RCS080525K5FKEA
Mfr.Part #
RCS080525K5FKEA
Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/2W 0805
Length :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Max Power Dissipation :
400mW
Width :
1.2446mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
25.5kOhms
Datasheets
RCS080525K5FKEA
Vishay / Dale RCS080525K5FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 25.5kOhms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C