RCS080515R8FKEA
Mfr.Part #
RCS080515R8FKEA
Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/2W 0805
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
15.8Ohms
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±1%
Length :
2.0066mm
Max Power Dissipation :
400mW
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.2446mm
Datasheets
RCS080515R8FKEA
Vishay / Dale RCS080515R8FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 15.8Ohms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C