RCS080515K0FKEA
Mfr.Part #
RCS080515K0FKEA
Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
D-Sub Connectors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Composition :
Thick Film
Other Names :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Height - Seated (Max) :
0.020 (0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Brand :
Amphenol Positronic
Resistance :
15 kOhms
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Series :
RCS
Packaging :
Cut Tape (CT)
Positronic
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCS080515K0FKEA
Vishay / Dale RCS080515K0FKEA
RCS Series, Thick Film, 15 kOhms, 0.4W, 2/5W, ±1%, -55°C ~ 155°C