RCS0805107KFKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS0805107KFKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
RCS e3
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
400mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
107kOhms
Length :
2.0066mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
1.2446mm
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RCS0805107KFKEA
Vishay / Dale RCS0805107KFKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 107kOhms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C