RCS0603J393CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS0603J393CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 39K OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.010 0.25mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
26 Weeks
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RCS
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Number of Terminations :
2
Resistance :
39kOhms
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Datasheets
RCS0603J393CS
Samsung Electro-Mechanics RCS0603J393CS
RCS Series, Thick Film, 39kOhms, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C