RCS0603J241CS
Mfr.Part #
RCS0603J241CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 240 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Resistance :
240Ohms
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.25mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
RCS
Factory Lead Time :
26 Weeks
Datasheets
RCS0603J241CS
Samsung Electro-Mechanics RCS0603J241CS
RCS Series, Thick Film, 240Ohms, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C