RCS06037R50JNEA
Mfr.Part #
RCS06037R50JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
508μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Series :
RCS e3
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Length :
1.5494mm
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
7.5Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thick Film
Width :
838.2μm
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCS06037R50JNEA
Vishay / Dale RCS06037R50JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 7.5Ohms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C