RCS060375K0JNEA
Mfr.Part #
RCS060375K0JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
2
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
75kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
838.2μm
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RCS e3
Length :
1.5494mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Datasheets
RCS060375K0JNEA
Vishay / Dale RCS060375K0JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 75kOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C