RCS06035R23FKEA
Mfr.Part #
RCS06035R23FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
2
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height :
508μm
Series :
RCS e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
838.2μm
Resistance :
5.23Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.5494mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCS06035R23FKEA
Vishay / Dale RCS06035R23FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 5.23Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C