RCS060356K0JNEA
Mfr.Part #
RCS060356K0JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Series :
RCS e3
2
Width :
838.2μm
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
56kOhms
Length :
1.5494mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
508μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RCS060356K0JNEA
Vishay / Dale RCS060356K0JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 56kOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C