RCS060351K0JNEA
Mfr.Part #
RCS060351K0JNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 0603
Stock
530
In Stock :
530
Manufacturer :
Vishay / Dale
ROHS3 Compliant
Length :
1.5494mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
Height :
508μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thick Film
Width :
838.2μm
Series :
RCS e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Supplier Device Package :
0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
51kOhms
Datasheets
RCS060351K0JNEA
Vishay / Dale RCS060351K0JNEA
RCS e3 Series, Thick Film, 51kOhms, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C