RCS06033R00FKEA
Mfr.Part #
RCS06033R00FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series :
RCS e3
Resistance :
3Ohms
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Height :
508μm
Length :
1.5494mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thick Film
Width :
838.2μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RCS06033R00FKEA
Vishay / Dale RCS06033R00FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 3Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C