RCS060328K0FKEA
Mfr.Part #
RCS060328K0FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
RCS e3
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.5494mm
Resistance :
28kOhms
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Width :
838.2μm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RCS060328K0FKEA
Vishay / Dale RCS060328K0FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 28kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C