RCS060324K0FKEA
Mfr.Part #
RCS060324K0FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thick Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
250mW
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
24kOhms
Series :
RCS e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.5494mm
Width :
838.2μm
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
Datasheets
RCS060324K0FKEA
Vishay / Dale RCS060324K0FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 24kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C