RCS06031R21FKEA
Mfr.Part #
RCS06031R21FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
838.2μm
Height :
508μm
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
1.21Ohms
Length :
1.5494mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RCS e3
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Datasheets
RCS06031R21FKEA
Vishay / Dale RCS06031R21FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 1.21Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C