RCS06031R15FKEA
Mfr.Part #
RCS06031R15FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height :
508μm
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RCS e3
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Length :
1.5494mm
Width :
838.2μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.15Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCS06031R15FKEA
Vishay / Dale RCS06031R15FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 1.15Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C