RCS060316R0FKEA
Mfr.Part #
RCS060316R0FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
RCS e3
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
16Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Width :
838.2μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
1.5494mm
Composition :
Thick Film
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCS060316R0FKEA
Vishay / Dale RCS060316R0FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 16Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C