RCS060315R8FKEA
Mfr.Part #
RCS060315R8FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Series :
RCS e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.5494mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Width :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
15.8Ohms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Datasheets
RCS060315R8FKEA
Vishay / Dale RCS060315R8FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 15.8Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C