RCS060315R4FKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS060315R4FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.5494mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
508μm
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
15.4Ohms
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RCS e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
838.2μm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCS060315R4FKEA
Vishay / Dale RCS060315R4FKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 15.4Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C