RCS0603100KFKEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS0603100KFKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Width :
838.2μm
Series :
RCS e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Composition :
Thick Film
Resistance :
100kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.5494mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCS0603100KFKEA
Vishay / Dale RCS0603100KFKEA
RCS e3 Series, Thick Film, 100kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C