RCS04027R15FKED
Mfr.Part #
RCS04027R15FKED
Description
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/5W 0402
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
200mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
7.15Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCS04027R15FKED
Vishay / Dale RCS04027R15FKED
RCS e3 Series, Thick Film, 7.15Ohms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C