RCS040261R9FKED
Mfr.Part #
RCS040261R9FKED
Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/5W 0402
Max Power Dissipation :
200mW
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
61.9Ohms
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCS040261R9FKED
Vishay / Dale RCS040261R9FKED
RCS e3 Series, Thick Film, 61.9Ohms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C