RCS04024R12FKED
Mfr.Part #
RCS04024R12FKED
Description
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/5W 0402
Max Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
4.12Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RCS04024R12FKED
Vishay / Dale RCS04024R12FKED
RCS e3 Series, Thick Film, 4.12Ohms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C