RCS04022R43FKED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS04022R43FKED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/5W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
2.43Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RCS e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
200mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
406.4μm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RCS04022R43FKED
Vishay / Dale RCS04022R43FKED
RCS e3 Series, Thick Film, 2.43Ohm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C