RCS0402187RFKED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS0402187RFKED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/5W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Operating Temperature :
155°C
Composition :
Thick Film
Width :
508μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Series :
RCS e3
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
200mW
Resistance :
187Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Length :
990.6μm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RCS0402187RFKED
Vishay / Dale RCS0402187RFKED
RCS e3 Series, Thick Film, 187Ohms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C