RCS0402150KJNED
Mfr.Part #
RCS0402150KJNED
Description
RES SMD 150K OHM 5% 1/5W 0402
Tolerance :
±5%
RCS e3
Published :
Max Power Dissipation :
200mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
150kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RCS0402150KJNED
Vishay / Dale RCS0402150KJNED
RCS e3 Series, Thick Film, 150kOhms, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C