RCS040214R3FKED
Mfr.Part #
RCS040214R3FKED
Description
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/5W 0402
Tolerance :
±1%
Resistance :
14.3Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Max Power Dissipation :
200mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RCS040214R3FKED
Vishay / Dale RCS040214R3FKED
RCS e3 Series, Thick Film, 14.3Ohm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C