RCS0402124KFKED
Mfr.Part #
RCS0402124KFKED
Description
RES SMD 124K OHM 1% 1/5W 0402
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
124kOhms
Max Power Dissipation :
200mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCS0402124KFKED
Vishay / Dale RCS0402124KFKED
RCS e3 Series, Thick Film, 124kOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C