RCS0402110KJNED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCS0402110KJNED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110K OHM 5% 1/5W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Composition :
Thick Film
Supplier Device Package :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Power Dissipation :
200mW
Resistance :
110kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
508μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
RCS e3
Length :
990.6μm
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RCS0402110KJNED
Vishay / Dale RCS0402110KJNED
RCS e3 Series, Thick Film, 110kOhms, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C