RCR110DNP-560L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCR110DNP-560L
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 1.44A 110 MOHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Through Hole
Series :
RCR-110D
Shielding :
No
Package / Case :
Lead Length :
3.5mm
Current Rating :
1.44A
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Height :
10.5mm
Inductance :
56μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mount :
Through Hole
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Max DC Current :
1.44A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.7 mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Weight :
2.700009g
Test Frequency :
1kHz
Lead/Base Style :
Pin
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Tolerance :
±15%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Datasheets
RCR110DNP-560L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD