RCR108DNP-471L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCR108DNP-471L
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 410MA 1.23OHM TH
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Series :
RCR-108D
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
410mA
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
No
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
0.7 mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
2.62MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Through Hole
Height :
8.5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
410mA
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Pin
Inductance :
470μH
HTS Code :
Published :
Lead Length :
3.5mm
DC Resistance (DCR) :
1.23Ohm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±15%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RCR108DNP-471L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD