RCP2512W62R0JEA
Mfr.Part #
RCP2512W62R0JEA
Description
RES SMD 62 OHM 5% 3.5W 2512
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
22W
Resistance :
62Ohms
Power (Watts) :
3.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Width :
3.1496mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RCP2512W62R0JEA
Vishay / Dale RCP2512W62R0JEA
RCP Series, Thick Film, 62Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C