RCP2512W62R0GS2
Mfr.Part #
RCP2512W62R0GS2
Description
RES SMD 62 OHM 2% 3.5W 2512
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
3.1496mm
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
6.35mm
Resistance :
62Ohms
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Max Power Dissipation :
22W
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3.5W
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP2512W62R0GS2
Vishay / Dale RCP2512W62R0GS2
RCP Series, Thick Film, 62Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C