RCP2512W51R0GEA
Mfr.Part #
RCP2512W51R0GEA
Description
RES SMD 51 OHM 2% 3.5W 2512
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
51Ohms
Max Power Dissipation :
22W
Power (Watts) :
3.5W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
3.1496mm
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP2512W51R0GEA
Vishay / Dale RCP2512W51R0GEA
RCP Series, Thick Film, 51Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C