RCP2512W50R0GS3
Mfr.Part #
RCP2512W50R0GS3
Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.5W 2512
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
22W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Resistance :
50Ohms
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
3.5W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Width :
3.1496mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP2512W50R0GS3
Vishay / Dale RCP2512W50R0GS3
RCP Series, Thick Film, 50Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C