RCP2512W240RJEC
Mfr.Part #
RCP2512W240RJEC
Description
RES SMD 240 OHM 5% 3.5W 2512
Max Power Dissipation :
22W
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.1496mm
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
3.5W
Resistance :
240Ohms
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP2512W240RJEC
Vishay / Dale RCP2512W240RJEC
RCP Series, Thick Film, 240Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C