RCP2512W1K10GED
Mfr.Part #
RCP2512W1K10GED
Description
RES SMD 1.1K OHM 2% 3.5W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Eagle Plastic Devices
Product Type :
Cable Mounts
Features :
Mounting hole diameter 0.25 in
RoHS :
Details
Product Category :
Cable Mounting and Accessories
Width :
0.5 in
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Mounting Style :
Push-In
Size / Dimension :
0.250 L x 0.124 W (6.35mm x 3.15mm)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Family :
Push Mounts
Number of Terminations :
2
Type :
Clip
Supplier Device Package :
Resistance :
1.1 kOhms
Eagle Plastic Devices
Packaging :
Bulk
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size :
0.5 in x 0.48 in
Failure Rate :
For Use With :
Use in pre-drilled holes in wood, masonry and a variety of other materials
Material :
Polyethylene (PE)
Subcategory :
Wire and Cable Management
Height :
0.48 in
Power (Watts) :
3.5W
Datasheets
RCP2512W1K10GED
Vishay / Dale RCP2512W1K10GED
RCP Series, Thick Film, 1.1 kOhms, 3.5W, ±2%, -65°C ~ 155°C