RCP2512W160RGEA
Mfr.Part #
RCP2512W160RGEA
Description
RES SMD 160 OHM 2% 3.5W 2512
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
3.5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.1496mm
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
160Ohms
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
22W
Datasheets
RCP2512W160RGEA
Vishay / Dale RCP2512W160RGEA
RCP Series, Thick Film, 160Ohms, 3.5W, ±2%, -65°C~155°C