RCP2512W150RJEC
Mfr.Part #
RCP2512W150RJEC
Description
RES SMD 150 OHM 5% 3.5W 2512
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
22W
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
3.5W
Width :
3.1496mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
150Ohms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
RCP2512W150RJEC
Vishay / Dale RCP2512W150RJEC
RCP Series, Thick Film, 150Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C