RCP2512W120RJS2
Mfr.Part #
RCP2512W120RJS2
Description
RES SMD 120 OHM 5% 3.5W 2512
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Resistance :
120Ohms
Length :
6.35mm
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
3.5W
Width :
3.1496mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
22W
Size / Dimension :
0.250Lx0.124W 6.35mmx3.15mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
RCP2512W120RJS2
Vishay / Dale RCP2512W120RJS2
RCP Series, Thick Film, 120Ohms, 3.5W, ±5%, -65°C~155°C